charwil1409 charwil1409
  • 03-03-2021
  • Mathematics
contestada

A package of 8 count batteries costs $6.16. A package of 20-count AA BATTERIES COSTS $15.20.

Respuesta :

diamondtate01
diamondtate01 diamondtate01
  • 03-03-2021
The unit price of the 20 pack is $0.79 and the unit price for the 8 pack is $0.80.

Simply Take the price of the pack of batteries divided by the number within the pack.
$6.40 / 8 == $0.80
$15.80 / 20 == $0.79
Answer Link

Otras preguntas

what organelles do plant cells have that animal cells do not
Which statement is true if the Hrxn of a reaction is positive? A.)The reaction is endothermic. B.)The reaction is exothermic. C.)There is more reactant than pro
Kevin is 3 times as old as Daniel, 4 years ago, Kevin was 5 times as old as Daniel. How old is Kevin
URGENT Which equation shows y=−12x+4 in standard form? x+2y=8 x+2y=−8 2x+y=8 2x−y=8
Which is greater a force of 10N or a force of 5lbs
HALP A theme in this story is that through understanding, one can build trust and create a bond. Which statements develop this theme? Select each correct answer
The outsider short story . Explain whether your understanding of the narrator added to the story s suspense
Let’s say you had to write a constitution to live by. What would your own personal constitution say? In other words if you had to put your own personal values i
In the 1840's the Oregon Country's ownership remained in dispute between the United States and?
De donde es originaria la trompeta