tyussmith
tyussmith tyussmith
  • 03-03-2021
  • Mathematics
contestada

16 oz jar of Peanut Butter for $2.49 or 64 oz jar of Peanut Butter $6.99?

Respuesta :

Leslie13082000
Leslie13082000 Leslie13082000
  • 03-03-2021

Answer:

64 oz jar of peanut butter $6.99

Step-by-step explanation:

16 oz jar of peanut butter for $2.49 is more expensive because if you multiply $2.49 by 4 to buy 64 it equals $9.96 which is more expensive

Answer Link

Otras preguntas

The Indus, Ganges, and Brahmaputra were important to ancient India because they were
(X+12) 2 ÷ x2-144 ×-12. 12×-144
The graph of y = 4x - 11 is translated up 8 units. Which equation represents the translated graph? f y = 4x - 19 g y = 4x - 3 h y = 12x - 11 j y = 12x - 3
The diameter of your bicycle wheel is 25 inches. How far will you move in one turn of your wheel?
Find an equivalent ratio for 22/55 then write the proportion ?
How consumers behaviour affect market equilibrium
Find an equivalent ratio for 22/55 then write the proportion ?
conversation between Hitler and gandhi
The circumference of a circle is 6.28.What is the area of the circle?
Find an equivalent ratio for 22/55 and then write the proportion