tyussmith
tyussmith tyussmith
  • 03-03-2021
  • Mathematics
contestada

14 oz of Doritos for $2.50 or 22 oz of Doritos for $3.99?

Respuesta :

wesley21caldwell
wesley21caldwell wesley21caldwell
  • 03-03-2021
22oz is dortios for $3.99 because go big or go home lol
Answer Link
hiphooray hiphooray
  • 03-03-2021

Answer:

14 oz of Doritos for $2.50

Step-by-step explanation:

Divide the oz by the price to get how much one ounce is per bag.

2.5/14 = .179

- this means that each ounce in this bag costs $0.179

3.00/22 = .181

- this means that each ounce in this bag costs $0.181

although there is not a very big difference, the 14 oz of Doritos of $2.50 is a better value.

Answer Link

Otras preguntas

Light waves are transmitted across the ________ and enter the eye through the ________.
In order to determine how many miles it is from a particular city on a map to the southern boundary of the United States, which map features would a student hav
What is copyright and why is it important? select all that apply?
Common signs and symptoms of acute hyperventilation syndrome include
Geometry (21) Study Guide
what role does cellular respiration play in the water cycle
If youre 20 in 2017 how old were you in 2008
What is the orthocenter of the triangle with two altitudes given by the lines x = -1 and y = x+1
How did the status of actors change during the Elizabethan period?
How did trusts affect consumers and merchants? A. Trusts allowed consumers and merchants to earn a greater profit for their goods. B. Trusts for