braydengriffith4 braydengriffith4
  • 03-03-2021
  • Mathematics
contestada

You bought a notebook for $2 and 6 packs of crayons. If
you spent a total of $26, how much was each pack of
crayons?

Respuesta :

lianaglitz lianaglitz
  • 03-03-2021

Answer:

$4

Step-by-step explanation:

26-2=24

24 divided by 6 =4

Answer Link
25lcrane
25lcrane 25lcrane
  • 03-03-2021

Answer:

$24

Step-by-step explanation:

26-2=24

1 notebook is $2 so if you subtract it from the total you should get your answer which is $24!

Hope this helped you buddy.

Answer Link

Otras preguntas

if hjk is similar to pqr, the angles of hjk must be congruent to the corresponding angles of pqr. true or false?
who led the raid on harpers ferry in 1859
which information should be included in a scholarship application? a. youtube video channel b. volunteer experience c. personal blog d. favorite writer
what is the equation of the line which includes points (1, 5) and (-2, -7)?
A mole is most similar to?
which law did the most to open western territory to american settlers
The people of one country have decided they no longer wish to have individual state governments. They all basically have the same laws anyway, so to save on tax
what did southerners need for this type of economy
which synonym for necessary most strongly suggests a life-saving need? a: forced b: obligated c: required d: vital
A store sells 12-packs of ballpoint pens for $1.09 each and composition books for $2.79 each. Cindy buys m packs of ballpoint pens and n composition books. The