allisonfirooz
allisonfirooz allisonfirooz
  • 04-03-2021
  • Mathematics
contestada

"bananas cost 89 cents each at the fruit stand.. Isabel has $11.75. how many bananas can she buy?" i forgot how to do this stuff pls help​

Respuesta :

aekiraq
aekiraq aekiraq
  • 04-03-2021

Answer:

She can buy 13 bananas

Step-by-step explanation:

She has 11.75 and each banana costs .89

Start by dividing 11.75/.89 = 13.20

She will be able to buy 13 bananas total since she cannot buy a portion of a banana (0.2) so she will just have some leftover change.

Answer Link
tyty0318 tyty0318
  • 04-03-2021
She’s right it’s 13.20
Answer Link

Otras preguntas

write two ratios that are equivalent to 1:1
A 2-kg object is moving horizontally with the speed of 4m/s. How much net force is required to keep the object moving at this speed in this direction?
three fourths of a number p less subtracted by 2 is 5 sixths of a number r plus 5
a 56 kg miniature horse weighs 268 fewer kilograms than shetland pony
What percent of 88 is 33
Is 41/50 closer to 9/11 or 10/11
suppose you turn the Weather Channel on TV because you want to know if the weather is good for ice skating the specific information you will probably look for i
Which lists the elements in order from least conductive to most conductive? A. nitrogen (N), antimony (Sb), bismuth (Bi) B. nitrogen (N), bismuth (Bi), antimony
In a video game,a guppy that escapes a net turns into three goldfish.Each goldfish can turn into two betta fish.Each betta fish can turn into two angelfish.Writ
What is the principal part of the underlined verb in the sentence? Mom and Dad have walked every night after dinner. A. past B. present C. present pa