deleon19m
deleon19m deleon19m
  • 04-03-2021
  • Mathematics
contestada

Jim can buy 2 cakes for $40. At that rate, how much will it cost to buy 7
cakes?

Respuesta :

zhendrix1182
zhendrix1182 zhendrix1182
  • 04-03-2021

Answer:

$140

Step-by-step explanation:

2 diveded by 40 is 20. 20 multiplied by 7 is 140.

Answer Link
s159603 s159603
  • 04-03-2021

Answer:

$140

Step-by-step explanation:

1 cake = $20

7 cakes * $20 per cake

= $140

Answer Link

Otras preguntas

2. London has suffered from terrible air pollution for at least seven centuries. Why is the city so prone to its famous “London fog?” What did London do to get
Which quantity vector is a vector quantity
In 1832, south carolina threatened to secede from the union over what issue
A Spanish scientist observes that salmon produce more eggs when grown in warmer aquariums. He asks his colleague in the United States to conduct the same experi
The most persistent social problem facing texas is
plz help me Which phrase correctly describes the Tang Dynasty? A. oversaw a prosperous golden age for China B. founded by Genghis Khan's grandsons C. de
What was the main industry in russia by 1900's
Choose the best Spanish phrase that completes the following sentence. Susana está ________________. - comiéndolo - comernos - comerlo - comendolo
Which of the following roles is responsible for writing programming code?
A student wonders if adding fertilizer to the soil will make tulips grow faster. The student’s hypothesis states, “If fertilizer is added to the soil, then the