memethag58 memethag58
  • 04-03-2021
  • Mathematics
contestada

Mike spent $80.50 on 5 videos. If each video cost the same amount, how much did one video
cost?

Respuesta :

kotkat kotkat
  • 04-03-2021

Answer:

$16.10

Step-by-step explanation:

All you have to do is do 80.50/5 since if they all cost the same amount, and since there are 5. Anyway 80.50/5 is 16.1, or $16.10.

Answer Link

Otras preguntas

Mandy is creating an outline for her research paper. What does she need to include in the outline?
A tennis coach took his team out for lunch and bought 8 hamburgers and 5 fries for $24. The players were still hungry so the coach bought 6 more hamburgers and
Which person is most associated with the term judicial review in U.S. history? Select the best answer from the choices provided. William Clark Meriwether Lewis
Which of the drugs below is known as the date rape drug due to its depressant qualities? oxycodone ritalin valium rohypnol
How to do all these please help
Effective communication consists of __________.
What category of elements does krypton gas belong to? A. metals B. metalloids C. non-metals
Help Please! ASAP Thanks!
SHOW WORK .NEED HELP PLEASE THANK YOU 3/5+1/10 2/3+1/9 1/8+1/2 5/7+1/5 2/3+1/5 3/10+4/5 1/3+4/7
Bill and Amy want to ride their bikes from their neighbourhood to school which is 14.4 kilometers away. It takes Amy 40 minutes to arrive at school. Bill arrive