vevelinteixeira
vevelinteixeira vevelinteixeira
  • 01-04-2021
  • Mathematics
contestada

addie spent 4.32 on 6 cherry-flavored popsicles. find the unit rate

Respuesta :

vickyz65001248 vickyz65001248
  • 01-04-2021

Answer:

$0.72

Step-by-step explanation:

4.32 dollars per 6 popsicles.

4.32 / 6 = 0.72 per popsicle.

Answer Link

Otras preguntas

What is one way that changes can occur in a DNA sequence?
If the Federal Reserve sells a Treasury bond to a bank, what will be the effect on the interest rate the bank charges its customers for a loan? A.The interest
How are ordinary citizens able to directing particapate in state legislative actions? Name the process, and explain how it works.
why are people with sickle-cell traits resistant to malaria
_______ is known to possess properties that regulate levels of neurotransmitters. A. Milk Thistle B. Hawthorn C. St. John's Wort D. Ginseng
How to write six and twenty-three thousandths in standard
During the mid-nineteenth century, many people became dedicated to the causes of women’s rights and the abolition of slavery. Others, however, opposed these soc
F(x) = 3x-7 and g(x) = -2x-6. Find (f o g)(4)
What way would the balls fall? Top Left Right Bottom
Which scale is being described? Water freezes at 32 . Water freezes at 0 . Water freezes at 273 .