taylorgsmith27 taylorgsmith27
  • 01-04-2021
  • Mathematics
contestada

Linda bought 13 pounds of rice for $7.
How many dollars did she pay per pound of rice?

(round to the nearest hundredth)

Respuesta :

Shadow1363
Shadow1363 Shadow1363
  • 01-04-2021

Answer:

13pounds =$7

13/7pounds = $1

1.85pounds=$1

Step-by-step explanation:

Answer Link

Otras preguntas

if you're not told otherwise, who is your audience when you are writing? A Your Friends B.The teacher D.The reader I know its not C. Yourself because I got it w
where is villanova university located
A gyre is a set of currents that form
Is the product of two perfect squares always a perfect square
marsupials are found in north america and australia, but they would not have been able to swim across the ocean. according to scientists, how did this group of
as electrons are passed through the system of electron carriers associated with photosystem ii, they lose energy. what happens to this energy?
Muhammad Ali conquered all of the following nations, except________. a. Sudan b. Arabia c. Syria d. Iran
according to the biological species concept, individuals belong to the same species if they can interbreed in nature and produce viable, fertile offspring. prez
which of the following traits was most important in enabling the first plants to move onto land?
signs that you are pregnant