jsjanjdndjwlskfjr jsjanjdndjwlskfjr
  • 01-04-2021
  • Mathematics
contestada

A pound of chocolate costs 8 dollars. Yoko buys p pounds. Write an equation to represent the total cost c that Yoko pays.

Respuesta :

Hellofunnygirls
Hellofunnygirls Hellofunnygirls
  • 01-04-2021

Answer:

8×p≈c

Step-by-step explanation:

Because if each is 8 dollars you would multpy the number (Or Letter) by how many you want or have.

Answer Link

Otras preguntas

Rough Draft Essay Of Mice and Men Rough Draft Due: Friday, April 1 Directions: Decide if Of Mice and Men is a novel about kindness or cruelty in the world. You
Brian watches 2 dogs for a week. He has a 126 ounces of dog food. Does Brian have enough food for a week?Michael eats 10.25 oz / 1 dayJanet eats 7.5 oz / 1 day
Is ABC~ DEF? If so, identify the similarity postulate or theorem that applies.
I have to finish this before next week because of grades please thanks
¿A qué hora vas de compras? (5:00 p.m.)
Is {(2,3), (4,5), (-2, -1), (0,1)} a function or not give a reason for your answer
FIND THE MISSING LENGTH.
4/5 and -4/5 are same or not ​
Two 6-sided dice are rolled. What is the probability the sum of the two numbers on the die will be 6? A. 31/36 B. 1/18 C. 1/6 D. 5/36
8. Michelle has 0.5 pound of red peppers and 0.50 pound of green peppers. Which number sentence correctly compares the amounts of red and green peppers that Mic