nevaeh10101
nevaeh10101 nevaeh10101
  • 02-04-2021
  • Mathematics
contestada

somebody please help me :)​

somebody please help me class=

Respuesta :

SirJames15
SirJames15 SirJames15
  • 02-04-2021

Answer:

(5,7.5) (12,18) (18,27)

Step-by-step explanation:

It costs $1.50 per cupcake.

y = 1.5x, where x is the amount of cupcakes and y is the amount of money in dollars.

7.5 = 1.5 times 5

18 = 1.5 times 12

27 = 1.5 times 18

Answer Link

Otras preguntas

Where are fold mountains generally located?
Which was a strength Andrew Johnson brought to the presidency? A. readiness to compromise B. commitment to black civil rights C. willingn
somethin caan help with my ask please?????? 10 minerals and 5characteristics
what is 3.27 as a mixed number in simplest form.
If you think positive thoughts hard enough, your dreams will come true. 1,T 2.F
Tyrone has a piece of yarn that is 3 feet long.He measures it again to find the number of inches.Will the number of feet or the number of inches be greater.
What type of economy is an economic system in which private businesses can operate freely with minimal state control? command economy communism market economy t
Carla use two and three cups and one and three eight how much does she use in all
find the measurement of angle NOP
Bush’s invasion of Panama was