hola62733 hola62733
  • 02-04-2021
  • Mathematics
contestada

a 60-ounce bottle of soda cost $1.20 at the grocery store.A 20-ounce bottle of soda cost $1.00.

Respuesta :

Darth21
Darth21 Darth21
  • 02-04-2021

Answer:

Well assuming you mean which will be the better option it would be the 60 ounce and 1.20 option. Since if you find the unit rate for that you’d only get 0.02 dollars for each ounce of soda. And for the 20 ounce one you’d get 0.05 dollars per ounce. The better option is the 60 ounces bottle for 1.20.

Answer Link

Otras preguntas

do barrel cactus perform photosynthesis or cell respiration
One way in which elements differ from each other is the structure of the electron cloud in each element’s atoms. In an electron cloud, an electron that is farth
How long does it take to reach 1 million if you keep doubling a number everyday?
How do you say "Happy Birthday" in German?
Kristy ran 700 meters, while Jessica ran 4 kilometers. Who ran the furthest?Explain.
use the elimination method to solve the system of equations. choose the correct ordered pairs 6x-y=33 and 6x+3y=45
Summarize this Quote From Washington at his Farewell Address Please :) “The inducements of interest for observing [neutral] conduct . . . has been to endeavor t
Ok.,so i have a sopitify account and by accident i pressed the downlaod on button and it says start you free trial i pressed that to in accident so then i dont
If you travel 13 miles and it takes 18 minutes what is the average speed
In plants, whats is hard, protective structure inside which sperm cells form? ovule or ovary or anther or pollen grain