leviathansqt
leviathansqt leviathansqt
  • 02-04-2021
  • Mathematics
contestada

Rose bought 60 feet of wire for $16.80 she needs 40 more feet. if the unit price is the same, how much will she pay for the extra 40 feet for wire?

Respuesta :

jariviamontes
jariviamontes jariviamontes
  • 02-04-2021

Answer:

she will pay $11.20

Step-by-step explanation:

16.80÷60=0.28

0.28x40=11.20

hope this helps

Answer Link

Otras preguntas

This problem has been solved!See the answerWhen 282. g of glycine (C2H5NO2) are dissolved in 950. g of a certain mystery liquid X, the freezing point of the sol
explain the origins of the American Indians and compare the general cultures that they developed in south, north, and central america
At a carnival, you can try to ring a bell by striking a target with a 8.91-kg hammer. In response, a 0.411-kg metal piece is sent upward toward the bell, which
Help me with this question thanks:)
Where is the cell is the glucose produced
Twice a certain number is tripled. The resulting number is​
Use the graph of f(x) to evaluate the following:
SQUIRE TRELAWNEY, Dr. Livesey, and the rest of these gentlemen having asked me to write down the whole particulars about Treasure Island, from the beginning to
Balance the equation: Ca(NO3)2
1 lbs in 2 million ​