mykj7dh2yz
mykj7dh2yz mykj7dh2yz
  • 03-04-2021
  • Mathematics
contestada

If 6 oranges cost 5.20, what would be the price of 1 orange?

Respuesta :

23abdour
23abdour 23abdour
  • 03-04-2021

Answer:

1 orange cost 87 cents

Step-by-step explanation:

Set up:

[tex]\frac{5.20}{6}[/tex]

Divide by 6

0.866666667

Answer Link

Otras preguntas

In a redox reaction, how does the total number of electrons lost by the oxidized substance compare to the total number of electrons gained by thereduced substan
The test scores for a group of students are shown. 87, 72, 98, 84, 72, 65, 72, 70, 58, 91, 81, 84 What is the mode of the scores? A. 80 B. 77.8 C. 76.5 D
The volume of a cube is 1000cm3. Find: A) the length of one edge B) the total surface area in cm2
Which formula represents copper(I) oxide? (1) CuO (3) Cu2O (2) CuO2 (4) Cu2O2
what are two different numbers that round to 9.2 when rounded to the nearest tenth
In a chemical reaction, the difference between the potential energy of the products and the potential energy of the reactants is defined as the (1) activation e
After chromosomes are formed, during which phase of mitosis do the chromosomes attach to the spindle fibers by their centromeres?
A 5.0-gram sample of zinc and a 50.-milliliter sample of hydrochloric acid are used in a chemical reaction. Which combination of these samples has the fastest r
Which groups led the quest for Mexican independence?
How does Sedimentary Rock form?