TheRipper TheRipper
  • 01-12-2016
  • Mathematics
contestada

the cost of 2.5 pounds of cheese is $6.50 what is the cost for 1 pound of cheese?

Respuesta :

xman7373
xman7373 xman7373
  • 01-12-2016
Let's make this word problem an equation.
x represents price for one pound of cheese.
2.5x=6.5
/2.5  /2.5
x= 2.6
It costs $2.60 for one pound of cheese.
Answer Link

Otras preguntas

Following Alexander’s death, the Seleucids ruled
How does Europe compare in size to the other continents of the world? A) It is the second smallest continent. B) It is the largest continent. C) It is the small
While testifying in court, you discover an error in the crime report. When the defense attorney questions you about this aspect of the report, should you admit
What is the area of the polygon below?
______ electrons fit in the first energy level. the second and third energy levels can hold up to_______ electrons
pleas!! I need help with this as fast as you can
identify all the factors that affect skill related fitness
Ray Jene earns $900 a week at a Publix supermarket. Ray's payroll deductions are 28%. What is Ray's take-home pay?
what does the author of "Breathes There the Man" value above all else? A) Family. B) Wealth. C) Home. D)Love.
Which idea protects the country from tyranny by making government officials and institutions accountable to the law?Select one: A. the rule of law B. the right