clerjustesadjina clerjustesadjina
  • 03-05-2021
  • Mathematics
contestada

One can of Mountain Dew costs $1.25 in a vending machine.
A 12-pack of Mountain Dew costs $3.49 at the grocery store.

How much money would you save by purchasing a dozen cans of Mountain Dew at the grocery store instead of a dozen at the vending machine?

$2.24

$0.96

$11.51

$12.49

Respuesta :

jaquelinebermudez33 jaquelinebermudez33
  • 03-05-2021
The answer would be 11.51
Answer Link

Otras preguntas

Why was is difficult for the Arab people to form one nation?
Find the value of x.  Round to nearest hundredth if necessary.
Why was is difficult for the Arab people to form one nation?
If a slope of a line is 2/0 is it 0 or undefined?
Which of the following organisms can perform alcoholic fermentation? (1) yeast, (2) humans, (3) bacteria. a. 1 and 2 b. 1 and 3 c. 1 only d. 1, 2, and 3
which factor made the most difference in how agriculture affected the economies of the colonies?
“The genetic code is universal.” Explain this statement.
What are the 3 features of a typical seigneurie
Which of the kingdoms has the smallest number of known species
By the mid-1700s, the largest city in the colonies was (A) New York (B) Boston (C) Philadelphia (D) Charleston (E) Wilmington, Delaware