krishnapandey4286
krishnapandey4286 krishnapandey4286
  • 04-05-2021
  • Mathematics
contestada

Apples are sold at rupees 48 4/5 per kg.What is the cost of 3 3/4kg of apples?​

Respuesta :

m2943 m2943
  • 04-05-2021
The cost would be 183 rupees
Because

= 3 ( 3 / 4 ) x 48 ( 4 / 5 )
= 183 rupees.
Answer Link

Otras preguntas

next term in sequence 61, 122, 244, 488
next term in sequence 61, 122, 244, 488
Orchids are a type of flowering plant. How would biologists explain how a living orchid species lacking leaves evolved from an ancestral orchid species that had
List the perfect squares between 100 and 500 that are even numbers.
At a store , 24 bottles of water and 6 bags of chips costs $23.40. Five bottles of water and two bags of chips cost $6.60. What is the cost of a single bottle o
List the perfect squares between 100 and 500 that are even numbers.
Why did populations soar between 1800 and 1900?
Why did populations soar between 1800 and 1900?
how does.debate in the senate differ from debate in the house?
Write an equation for a non-vertical line that contains the point ( 2,-4 )