rashidahties2013 rashidahties2013
  • 01-06-2021
  • Mathematics
contestada

If 6 classes is $96 how much is 4 classes?

Respuesta :

kareenatwal
kareenatwal kareenatwal
  • 01-06-2021

Answer:

$64

Step-by-step explanation:

96 ÷ 6 = 16

(we want to know how much 1 class costs)

16 x 4 = 64

(once we know how much 1 class costs, we can work out how much 4 classes cost)

Answer Link

Otras preguntas

What is the percent of water in the hydrate
How did the homestead act lead to westward expansion
Help Asap Fast will mark as brainliest What is the greatest common factor of 20x^6y+40x^4y^2−10x^5y^5 ? A.5x2y^5 B.5x^4y C.10x^4y D.20x^6y
How does Sulka trick Numskull to get him into the well? Use two details from the story to support your answer
Ways to avoid emotional stress when driving include: A) Obey the rules-of-the- road. B) Always go with the flow. C) Never change lanes. D) Always have the radio
Living in a natural area can be impractical, so we have created _________ where we can enjoy the natural environment. a. zoos b. nature preserves c. communit
Which statement about an element’s average atomic mass is correct? a. It is determined by counting the number of isotopes in a sample of the element. b. It is
A topographic map would be most useful for which activity? A. determining the direction that a river flows B. determining which roads will get you to the
Which of the following is not an example of a cognitive process?
A 6 kg bowling ball is accelerated at a rate of 2.3 m/s² down the lane. How much force was necessary to produce this acceleration? A. 3.7 N B. 8.3 N C. 12.9