jlw20941 jlw20941
  • 03-06-2021
  • Mathematics
contestada

The watermelon that weighed 12 pounds cost $5.76 what was the cost per ounce of the watermelon? A. $0.48  B. $0.36 C. $0.03 D. $0.02

Respuesta :

saifuf12
saifuf12 saifuf12
  • 06-06-2021

Answer:

the answer is A. 0.48 $

Step-by-step explanation:

the price of ounce of the watermelon is :

[tex] \frac{5.76}{12} = 0.48 \: [/tex]

Answer Link

Otras preguntas

What's the cardinal direction of Australia in relation to Albuquerque, NM?
14. Find the coordinates of the circumcenter for ∆DEF with coordinates D(1,1) E (7,1) and F(1,5). Show your work.
What's 0.312 as a fraction
The ______ was an evolutionary innovation that appeared for the very first time in protists.
The writers expect the government to keep people
To efficiently conduct an alumni survey, a university collects data on all those who attend the annual alumni reunion on campus. what type of manipulation is th
is -8 a solution of -9f=64-f
In 2008, 565,650 americans died of (all forms of) cancer. assuming a population of 305 million, what was the mortality rate in units of death per 100,000 units
-3a-3=2n+3p solve for a
C=Wtc/1,000 Solve for w