jajsjnwn
jajsjnwn jajsjnwn
  • 05-06-2021
  • Mathematics
contestada

Please answer this for me!!

Please answer this for me class=

Respuesta :

Ant4842
Ant4842 Ant4842
  • 05-06-2021

Answer:

$17.95

Step-by-step explanation:

Subtract 6.15 from 60.00

That gives you 53.85

Now divide that by 3

And you get 17.95

Answer Link
SDCInfinity
SDCInfinity SDCInfinity
  • 05-06-2021

Answer:

$17.95

Step-by-step explanation:

d = number of dog pillows

3d + 6.15 = 60

3d = 53.85

d = 17.95

Therefore, each dog pillow cost $17.95.

Answer Link

Otras preguntas

a spool holds 6.75 meters and a craft club buys 21 spools. what is the total cost if the ribbons costs 2 dollars per meter?
I need help is it A B C or D hopefully the picture uploaded
What does a cladogram show
a monarch butterfly can fly 93 miles in 15 hours. assume the distance travelled is directly proportional to the time ttavelled. write and solve a direct variati
sally has 24 cups of soup in a pot. if she pours 1/4 cup of soup into each bowl, how many bowls will be used?
Decide if the clause in capital letters is DEPENDENT or INDEPENDENT. I can't practice on Thursday UNLESS WE BEGIN AT TWO O'CLOCK. a.) A dependent clause b.) A
A carpenter has three sheets of plywood that are each 6.85 feet long. A 3.4-foot piece is cut from one sheet and 0.5-foot piece is cut from another sheet. How m
How were the results of the Big Stick policy, Dollar Diplomacy, and Moral Diplomacy similar in Latin America? A. People in Latin America welcomed the increase i
21.12 is 25.6% of what number?
What would happen if computers only had input peripherals and a CPU