Kellygurung1756
Kellygurung1756 Kellygurung1756
  • 01-07-2021
  • Mathematics
contestada

1.A dozen bananas cost nu; 24? a/how much do 3dozen bananas cost? b/what is the cost of 6bananas? c/what is the cost of 1banana's?​

Respuesta :

Аноним Аноним
  • 01-07-2021

Answer:

12 banana cost=Rs.24

now

a)3dozen bananas=24/12×36=Rs.72

b)cost of 6bananas =24/12×6=Rs.12

c)cost of 1 banana =24/12×1=Rs.2

Answer Link

Otras preguntas

how do day and nightat uranus's equator change asthe uranus revolves around the sun?
How many miles can you get on one tank of gas if your tank holds 18 gallons and you get 22 miles per gallon?
A circular pool is ten feet in diameter and five feet deep. What is its volume, in cubic feet?
How many grandparents have my grandparents? who can solve it is very good on maths! it is just a lpgic problem! i know the answer :)
USE A NUMBER LINE TO FIND 8/9 / 8/45.
If it takes Mark twice as long to earn $6.00 as it takes Carl to earn $4.00, what is the ratio of Mark’s pay per hour to Carl’s pay per hour?
Why were people from Africa brought to Georgia?
what does etymology study?
The unstated purpose of the Alien and Sedition Acts was to (A) unite the nation in time of danger (B) deport immigrants who were becoming too numerous (C) prote
A flight instructor charges $50 per lesson, plus an additional fee for the use of his plane. The charge for the use of the plane varies directly with the square