Lubella
Lubella Lubella
  • 04-07-2021
  • Mathematics
contestada

Ms. Ambrose paid $10 for 1.25 pounds of almonds. How much did the almonds cost per pound???

Ms Ambrose paid 10 for 125 pounds of almonds How much did the almonds cost per pound class=

Respuesta :

rxy390 rxy390
  • 04-07-2021
I think it’s 8 dollars because 10/1.25 is 8
Answer Link

Otras preguntas

4. Jenny got a job at the packaging plant for Lennox. Which sentence uses the word plant in the same way it is used above? Eucalyptus is a plant that is mainly
Is this statement true or false? Living things are classified by the characteristics they have in common.
What would my GPA be? Here are my grades. 76.43% 73.00% 86.89% 60.21% 98.99% 79.83% 100.00%
Herbivores that live in the wetlands
I need help with this one. President Roosevelt called December 7, 1941, “a date which will live in infamy.” Which of these definitions is the best meaning of th
Hello! Can someone help me with those sentences?Complete them and translate them in english without google translate! (from PIRE;PIS till the end)Thank you!
AP US History question: Discuss the effects of New Deal reform legislation by examining TWO of the following acts: Social Security Act, Wagner Act, Fair Labor S
Shale is a clastic rock, meaning that it forms when ________________ are squeezed or cemented together (or both).
What are the five senses that we use to make observations in Science?
Why were some Serbians and Bosnians angry with Austria-Hungary in 1914?