lavajiahpressley1991 lavajiahpressley1991
  • 03-08-2021
  • English
contestada

A restaurant buys 56 pounds of beef at $1.12/pound and 24 quarts of milk at $.90/quart. How much money was spent?​

Respuesta :

remmeiie2
remmeiie2 remmeiie2
  • 03-08-2021
$84.32 was spent

Explanation

56 • 1.12 = 62.72
24 • .9 = 21.6
62.72 + 21.6 = 84.32
Answer Link

Otras preguntas

_________ is the deliberate repetition of initial consonant sounds (e.g., sally sometimes snickers, silly!). description
Which equation is equivalent to????
Simplify Ratios 63 to 21
How to create a troubleshooting guide
The text discusses how the decision to attend (or not attend) college is shaped by social factors. Identify two other important life “decisions” and explain how
The chemical bonds in peptidoglycan can be hydrolyed by the enzyme _____, found in tears and saliva.
(x+1)(x+3)(x+5)(x+7)+16 Factorize it please
Another words, do you have what it takes to be a champion?
abuse meaning in one word​
solve the equation 3/2 + b = 7/4 what's b?