lavajiahpressley1991 lavajiahpressley1991
  • 03-08-2021
  • English
contestada

A restaurant buys 56 pounds of beef at $1.12/pound and 24 quarts of milk at $.90/quart. How much money was spent?​

Respuesta :

alexargoonkim
alexargoonkim alexargoonkim
  • 03-08-2021

Answer:

84.32

Explanation:

You multiply the 56 by 1.12 to get the cost for the beef, and 24 by 0.9 to get the price of the milk. Then you add the two sums of 62.72 and 21.6 (respectively) to get the cost of 84.32.

Answer Link

Otras preguntas

Location B is which place? Canaan Egypt Syrian Desert Mediterranean Sea
i hate this brainly thing so so so much
In this type of governance the power is in the hands of one person​
Can someone help me? Im really bad at English ​
I will give 50 points answer all why the order of the proof is correct d,a,c,b Please explan dosnt have to be super detailed haha 9. Order the steps below to co
NEED AN ANSWER NOW!! ITS WORTH THE POINTS!! DUE TODAY AT 10!!!!! The grid above shows the graph of the parent function and a translated functions graph. Write
Rahi is pouring concrete to create the foundation of a square deck covering 112 square feet. Which is the best estimate of one side of the deck? Round to the ne
Im struggling with these 2 problems
what is the meaning of a hybrid seed
True or false everyone in the colonies could vote