shepow15 shepow15
  • 04-08-2021
  • Mathematics
contestada

If you buy 12 pounds of lettuce for $96 what is the rate which one pound of lettuce costs

Respuesta :

2bmg7jnasy
2bmg7jnasy 2bmg7jnasy
  • 04-08-2021
8

96$ divided by 12 = 8

Thats how you would get the rate and maybe you can apply this method to other questions if there are any?
Answer Link
fisherdinah6 fisherdinah6
  • 04-08-2021

Answer:

$8

Step-by-step explanation:

$96 divided by 12

Answer Link

Otras preguntas

The ____ filters blood by using phagocytic cells. A. thymus B. spleen C. tonsils D. lymph nodes
Putting this question up again because I didn't get the answers​
Can someone help me with these stoichiometry problems please!?
A right prism has a volume of 65 cubic inches. The prism is enlarged so its height is increased by a factor of 20, but the other dimensions do not change. What
What do bearded dragons like to do for fun other than taking baths and swimming around
Find the perimeter xin X + 4 in Select the correct response: • P= x2 + 4x in? O P = 4x + 8 in O P = 2x + 4 in O P = 4x + 8 in?
you start with the equation 15b=30 what steps should you take to find the quantity that equals 5b?a.multiply 30 by b b. multiply 30 by 3 c. divide 30 by 3​
A $100 tablet is marked up by 10% and then the new price is marked down by 10%. What is the final price?
What happened to cause maniac to see color
Please help me with this