bellamayiah19 bellamayiah19
  • 01-09-2021
  • Mathematics
contestada

susie bought 4 hair bows for 0.50 each which equation shows how to find the total cost in dollars and cents of the hair bows bought

Respuesta :

Zacookies
Zacookies Zacookies
  • 01-09-2021

Hi! I'm happy to help!

We need to look for clues in the problem to see which operation we are going to use. We see the word each, which represents multiplication.

So, we will multiply 4 by 0.50 to get our cost.

4×0.5

2

So, the cost of the 4 hair bows is $2.00.

I hope this was helpful, keep learning! :D

Answer Link

Otras preguntas

The ______________ between any two points on a number line is the absolute value of the difference of the coordinates.
Solve 5v2+25=115 , where v is a real number
Which of the following does not describe the Protestant Reformation? a. Reformation of the Catholic Church c. The Protestant Reformation lasted over 100 y
when 60% of a number is added to the number, the result is 44
The table shows which school subjects are favored by a group of students. Predict the number of students out of 400 that would pick science as their favorite su
Con los efectos especiales fue la mejor parte de toda la película
Janine is considering buying a water filter and a reusable water bottle rather than buying bottled water. Will doing so save her money? First, determine what in
A single die is rolled one time. find the probability of rolling a number greater than 1 or less than 6.
Do you think it is easier to increase or decrease government spending
Decimals from 7.0 to 8,4 with an interval of 0.2 between each pair of decimals