BaconArmy BaconArmy
  • 01-09-2021
  • Mathematics
contestada

Please help. Brainliest for the best answer.

Please help Brainliest for the best answer class=

Respuesta :

AlgebraicAardvark
AlgebraicAardvark AlgebraicAardvark
  • 01-09-2021
To find the cost per day, you need to find the cost per razor and then divide that over the week that it lasts.

$6.30 / 10 razors = $0.63 per razor.

$0.63 / week = $0.63 / 7 days = $0.09 / day since 0.63/7 = 0.09
Answer Link

Otras preguntas

Which personal pronoun correctly completes the sentence? What is its use? Even though the Millers knew it would erupt, Old Faithful's geyser surprised _________
Which words in the sentence below are nouns? I dropped my phone in the pool.
In 1952 over 4,000 people died due to a 5-day temperature plunge which trapped acid aerosols in the atmosphere in what major European city
why are some organisms that consist of thousands of cells considered to be protists
which numbers are from least to greatest?
Which is the best description of the traditional form of a tanka?
The Continental Congress hotly debated all these issues EXCEPT (A) representation (B) taxation (C) supreme power (D) western lands
Solve the system of equations using matrices (row operations). If the system has no solution, say that it is inconsistent. 4x+3y=1 6x-1y=-15
Which sentence correctly uses the word "so"? A. The crowd on the dance floor went wild, so did the band. B. Emily said, "This music is really wicked, so let's d
Which of the following statements best describes the development of agriculture in different parts of the world? a Agriculture developed at the same time for al