prashanthdmello3 prashanthdmello3
  • 02-09-2021
  • Mathematics
contestada

The cost of 3/4 kg onions is ₹ 21. One kg onions will cost .......


STEP BY STEP EXPLANATION NEEDED


PLS ANSWER I WILL MARK AS BRAINLIST

+10POINTS

Respuesta :

sabinatmg
sabinatmg sabinatmg
  • 02-09-2021

Answer:

t

The cost of 34 kg onions=RS21

then,

the cost of 1kg onions=?

Now,

34kg=RS21

1kg=21÷34

1kg=0.61

hope it helps you!!

stay safe healthy and happy!!

Answer Link

Otras preguntas

Explain how a rock is altered when it's subjected to heat and pressure under the Earth's surface.​
write a story about helping a stranger
Which graph represents the function? y= 5 • (1/3)^x (I got the right answer but I didn’t see anyone else post this question)
(iready) hint: they just wanna know about the weight of 24 bricks, no extra jazz or that stuff. please i need help asap
A map of the Western U S with deserts labeled. The Great Basin is in Nevada, Utah, California, Idaho, and Oregon. The Mojave is in southern Nevada and Californi
1,200 cups per hour equals how many gallons per minute.
Matatagpuan sa pilipinas ang malaki at maliit ng pulo kaya't tinawag itong arkipelago o kapuluan ilang pulo mayroong ang ating bansa​
Which sentence(s) below would be appropriate supporting details for the following topic sentence? There may be more than one correct choice. Mark all answers th
what is the oxidation number of H3PO3
easy one - giving brainly - show work.answer BOTH please!​