pablodiablo98 pablodiablo98
  • 03-09-2021
  • Mathematics
contestada

A 500 g bag of rice costs $0.64.A 2 kg bag of the same rice costs $2.65.
Which bag is better value for money?

Respuesta :

cutekitty008
cutekitty008 cutekitty008
  • 03-09-2021
2kg bag is better as it only cost 0.4125 for 500g
Answer Link

Otras preguntas

The purpose of an allusion is to a. make you feel well read b.make a connection with something important to the writer c.mystify you d.impress you with the writ
between what two consecutive integers does √73 lie???? A: 71 and 73 B: 8 and 9 C: 9 and 10 D: 10 and 11
The steps below show the incomplete solution to find the value of x for the equation 5x – 3x – 5 = –3 + 23: Step 1: 5x – 3x – 5 = –3 + 23 Step 2: 5x – 3x – 5 =
Which word and punctuation mark corrects the punctuation error in this sentence? My appointment is at 3 P.M. with Dr Russell Brown, M.D. A. P.M., B. Dr. C.
Which of the following is a motif, or common element, of folk tales? Brave youngest sons and daughters References to ancient places A setting linked to a spe
Which describes the relationship between potential and kinetic energy of a ball thrown up in the air as it falls back to the ground? A. Gravitational potential
Is fungus considered as a decomposer?
Write the following as a radical expression 132/5
In mitosis, 1.)__________ parent cell(s) divide into 2.)__________ daughter cell(s). 1.) 2 1 2.) 1 2
what is 9×9 please help me