britt3248 britt3248
  • 01-10-2021
  • Mathematics
contestada

Susan bought 15 pounds of flour for 6 dollars how many pounds of flour did per dollar

Respuesta :

GibberishCat
GibberishCat GibberishCat
  • 04-10-2021

Answer:

2.5

Step-by-step explanation:

divide to find unit rate

15/6=2.5

Answer Link

Otras preguntas

*Giving all the points I have on this one!! Please! What is the approximate area of the unshaded region under the standard normal curve below? Use the portion o
Why did Lincoln agree to set aside the Anaconda Plan in favor of McClellan’s strategy? A.He was receiving political pressure from his constituents. B. He was
Find P(A or B), if events A and B are overlapping. P(A) = 9/18 P(B) = 5/18 P(A and B) = 3/18please my entire grade counts on this i will brainliest
A botanist has discovered a new plant species and is trying to classify the plant. it’s seed has one cotyledon, it has six flower parts, it’s leaves have pa
PLEASE HELP ME I REALLY NEED HELP
BRAINLIEST AND FIVE STARS TO CORRECT ANSWER Find the area of the triangle with the given measurements. Round the solution to the nearest hundredth if necessary.
What is the length of DE?
The figure represents a ABCD irregular quadrilateral. Determine the coords of the vector AP knowing: The points A, B, C, D, E, P belongs to the same plane AD =
Which of the following requirements to earn a bachelors usually takes around 22 courses to complete?
11. All services at the salon are 25% off today. Maria decided to get a haircut that originally costs $22. a. What would her total bill be with the discount?