LittleLemon
LittleLemon LittleLemon
  • 01-10-2021
  • Mathematics
contestada

The price of a 12-ounce drink is $1.20, which is
a rate of
per

Respuesta :

musiclover10045
musiclover10045 musiclover10045
  • 01-10-2021

Divide price by ounces:

1.20 / 12 = 0.10

Rate per ounce = $0.10

Answer Link

Otras preguntas

140 is 70% of what number
Need to know the answer to this again
1. A tree 5 ft tall grows an average of 8 in. each year. Which equation models the trees height h after x years? A) H = -8x – 5 B) H = 8x – 5 C) H = -8x + 5 D)
______________ will slow down alcohol absorption. Sleeping well Food in the large intestine Being happy and relaxed Food in the stomach that is high in pr
How often should you do muscle strengthening exercise?
If you combine 320.0 ml of water at 25.00 °c and 120.0 ml of water at 95.00 °c, what is the final temperature of the mixture? use 1.00 g/ml as the density of wa
Write 32,005,860 in expanded form
What is one of the factors that helped Buddhism spread through China? A.Theravada Buddhism enabled all worshipers to achieve nirvana. B.Shi Huangdi appo
A researcher is examining a sample of smooth muscle tissue under a microscope which of the following would correctly describe what he sees
The amniotic sac: generates the umbilical cord surrounds and protects the developing embryo develops the moment the sperm penetrates the egg is shed from the mo