Vexoh13 Vexoh13
  • 01-10-2021
  • Mathematics
contestada

If cookies cost $2.50 each, what equation can be used to determine how many cookies will be purchased with $40?

Respuesta :

ceroaralee
ceroaralee ceroaralee
  • 01-10-2021
you would take $40 and divide that by 2.50 which would give you 16 cookies
Answer Link

Otras preguntas

What is one way the declaration appeals to ethos?
Kyla measured the weight of a bunch of bananas as 1,100 grams using the scale. What is the margin of error? A. 1,000 g to 1,200 g B. 1,050 g to 1,150 g C. 1,150
Round the mixed number to the nearest whole or half. 8 4/27
True or False? "Wendell Stanley discovered that the tobacco mosaic virus was not an organism, but was chemical in nature."
Their are 41 stickers she put them in 7 equal groups how many groups are their
What's the answer for 155 times 5
what is the volume of a come with a height of 12 and a base of 5
what effect did the breakup of the soviet union have on Cubans?
Mao Zedong instituted this failed policy which aimed to increase China's industrialization by producing basic industrial products, such as iron and steel.
Which sentence is punctuated correctly? A. We grated one-third of that hunk of cheddar cheese. B. Amy has collected forty three cans of food for the holiday fo