aspectworld23
aspectworld23 aspectworld23
  • 02-10-2021
  • Mathematics
contestada

Tricia spends $4.89 on 3 snack packs.
If each snack pack costs the same price, how much does 1 snack pack cost?

(Write the answer as a decimal to 2 places.)

Respuesta :

felixcharles333
felixcharles333 felixcharles333
  • 02-10-2021

Answer:

$1.63

Step-by-step explanation:

Divide 4.89 by 3

Answer: $1.63

Simple

Hope it helps ♥️♥️

Answer Link

Otras preguntas

how do you figure out what is 1/4 of 10.
Checking daughter's homework and need help!  Miguel ordered a party try of sandwiches for a birthday party.  During the party, the quests left 2/5 of the sandwi
When y = x^2, which of the following expressions is equivalent to –y ?
Can someone explain lesson 6.3 math boxes in everyday math regarding the missing numbers on the number lines
What is the average of 30, 40, and 80?
Can someone explain lesson 6.3 math boxes in everyday math regarding the missing numbers on the number lines
In the formula e = hf, if e is doubled and f is halved, what happens to the value of h?
Estimate the angle of elevation from the trailhead to the summit.
Meg pounded a stake into the ground. When she attached a leash to both the stake and her dog’s collar, the dog could reach 9 feet from the stake in any directio
how do you figure out what is 1/4 of 10.