aniyahmartin233 aniyahmartin233
  • 03-10-2021
  • Mathematics
contestada

A case of garlic cost $26 per 30 pounds how much does the garlic cost per ounce?

Respuesta :

dchoo333
dchoo333 dchoo333
  • 03-10-2021

Answer:

$0.05417, or around 5 cents

Step-by-step explanation:

There are 16 ounces in a pound. There are 480 ounces in 30 pounds.

26 / 480 = [tex]\frac{13}{240}[/tex] or 0.05416666667

Round to 5 decimal places, 0.05417

Answer Link

Otras preguntas

Which statement below is true about the $75 Peter and his wife occasionally spend for two meals and drinks at a Korean barbecue restaurant since Peter was promo
Which statement best describes the adiabatic process?
Use the diagram to find the value of a. The parallel lines are marked. 62 45 73 106
5. Choose the phrases that would make the completed statement TRUE: "Cells will NOT divide if.... 1)the DNA is damaged 2)the DNA has not replicated 3)there are
Correct answers only please... thanks!
what is the mass of 3.20x10^23 formula units of iron (III) oxide (Fe2O3)?
A boy standing at one end of a floating raft that is stationary relative to the shore walks to the opposite end of the raft, away from shore. As a consequence,
Anong silbi ng opinyon sa ating buhay?
It began to rain the officials cancelled the game. Which revision most effectively corrects the fused sentence? It began to rain, therefore the officials cancel
In the triangle shown below, which altitude length can be found without using the Distance Formula? What is the length?