mtea4496 mtea4496
  • 03-10-2021
  • Mathematics
contestada

Regular= 16oz $3.36 Family Sized= 40 oz $7.60 what is the per ounce for both?

Respuesta :

bb8andporg
bb8andporg bb8andporg
  • 03-10-2021

Answer:

40 oz i believe

Step-by-step explanation:

Answer Link
mathstudent55
mathstudent55 mathstudent55
  • 03-10-2021

Answer:

Regular: $0.21/oz

Family Size: $0.19/oz

Step-by-step explanation:

Regular:

($3.36)/(16 oz) = $0.21/oz

Family Size:

($7.60)/(40 oz) = $0.19/oz

Answer Link

Otras preguntas

Paul wrote all of his letters from Rome and mailed them by way of other people. True False
A pair of jeans that normally cost $50 is on sale this week for $30 what is the percent of change
There was two cocks and 3 cows and then two more cocks came? how many farm animals together?
A piece of wood that is 3/4 meter long is being cut into smaller pieces that are each 1/10 meter long. Which equation could be solved to find the number of piec
Match each disease to the correct pathogen type. A. Virus Yeast infection B. Fungus Flu C. Protist Malaria
The atomic mass of a atom determines by what?
It is important to show sportsmanship because it A. ensures you will win B. determines your scoring C. builds mutual respect D. creates better judgment from ref
Which of the following best describes gothic literature? literature that explores grotesque characters and eerie, violent occurrences in dreary settings literat
which type of energy is transfered by vibrational waves
At what age should It be appropriate to loose a woman's virginity?