s3erepalbest s3erepalbest
  • 01-01-2017
  • Mathematics
contestada

Anthony bought six pounds of fish for $13.80. based on that cost , how much would 2.5 ibs of the same fish cost?

Respuesta :

olemakpadu
olemakpadu olemakpadu
  • 01-01-2017
6 pounds cost $13.80

1 pound will cost $13.80/6

2.5 pounds will then cost  13.80/6 * 2.5 = $5.75

$5.75
Answer Link

Otras preguntas

7x + 2(-2x + 1) = 29 has one , none , or infinite solutions ? explain.
A famous Disney Movie partially takes place in this city
The wholesale cost of a fleece shirt that sell for $20.00 is $12.50. What percent profit is being made
Jaedyn applies what she learns at work during her evenings out with friends. jaedyn's carryover of knowledge is predicted by the ______ hypothesis.
How do I solve this scientific notation= 3833.33?
The major carrier(s) of dietary fat from the intestine is/are:
How many prepositional phrases are in the sentence below? Buried deep in the sand near the rotting hull of an old schooner, there lay a chest full of gold. Sel
what is a similarity between checks and balances and federalism?
Candy lightner, founder of mothers against drunk driving, had a vision of getting rid of alcohol-related car crashes. she would best be described as a transform
This excerpt from Abraham Lincoln's Second Inaugural Address indicates that the president