yourdaddy1
yourdaddy1 yourdaddy1
  • 02-01-2017
  • Mathematics
contestada

If clay cost $16.50 for 50lb how much does clay cost for 45 pounds

Respuesta :

Bree091 Bree091
  • 02-01-2017

45 divided by 50= 90%
0.9*16.50=14.85
Answer Link
apologiabiology
apologiabiology apologiabiology
  • 02-01-2017
ratio and propoertion or logic

ratio
cost:amount=16.5/50
16.5/50=x/45
times both sides by 50*45
16.5*45=50x
742.5=50x
divide both sides by 50
14.85=x
the answer is $14.85 for 45lb

or, math
16.5 for 50
1.65 for 5
50-5=45
16.5-1.65=14.85

answer is $14.85 for 45lb
Answer Link

Otras preguntas

If a penceil has 25 grams and a apple has 75 grams more then the penceil how many grams is the apple
why is it necessary to give a cow gut drink after given antibiotics?​
Solve the inequality p/5 < -3
If p=4 and q=6, evaluate the following expression:66/p+3q​
pouvez vous m'aider c est pour mardi svp
To control an​ infection, a doctor prescribes a dosage of 200 mg of medicine every 8 hours for an infant weighing 12.1 lb. At this​ rate, what would the dosage
You decide to buy locally sourced watermelon for your food truck. You meet with a farmer on Long Island that has a rectangular watermelon farm with an area of 1
Suppose you live in the mountains and collect surface water for your drinking resource. If the water looks clear, should you use it for drinking? A. No, the wa
The producers of Power Drink promote their drink over Energy Plus Drink in their advertisements. This type of advertisement is referred to as​
The Great Depression would be considered a Bust in the economic business cycle. True or false ??