alexisedwards25
alexisedwards25 alexisedwards25
  • 03-01-2017
  • Mathematics
contestada

A term paper weighing 1 lb., 4 oz. is mailed at the rate of $0.45 per ounce. Find the cost of mailing the term paper.

Respuesta :

BellaMcNulty BellaMcNulty
  • 03-01-2017
There are 8 oz in a pound (lb.) So, if there is 1 lb (8 oz) and 4 oz, then you have a total of 12 oz. Since it costs $0.45 per ounce, then you would multiply 12 times .45. After that, you would convert your answer to money by adding a dollar sign and a zero after the last number.

Work: 
12*0.45=5.4

5.4=$5.40

Final Answer: $5.40


Answer Link

Otras preguntas

how did nationalism threaten the existing political order of the nineteenth century
what is the fraction 8/25 as a decimal
which of these follows from kepler's laws of planetary motion? A- A satellite will slow down as it gets further from the much more massive object it orbits. B-
PLZ HELP ME WITH 2 AND 3!!!!
z ÷ 12 = 9. Explain With Detail Plz
Do you agree or disagree with Martin Luther King 's sentence? "The time is always right to do what is right." Explain why
What are sentencies that contain the word ottoman
Midwestern cities such as chicago,illinois, drew migrants from what region in the 1890s? a.) rural west c.) pacific northwest
Hitler intended to defeat Great Britain by A- a massive bombing attack B- an aggressive use of tanks C- an attack on the air force D- a mass invasion of troops
Rene operates a small cafe. People come from miles around to taste Rene's light, fluffy biscuits. A biscuits recipe that makes 12 biscuits requires 2 cups of fl