albijonaosmani426 albijonaosmani426
  • 01-11-2021
  • Mathematics
contestada

If six avocados are $4.98
how much is one avocado

Respuesta :

AsthmaGorl AsthmaGorl
  • 01-11-2021

Answer:

The price for one avocado is $0.83

Step-by-step explanation:

You divide the overall price by the amount to find the unit price (0.83)

Have a wonderful day :)

Answer Link
softmocha14
softmocha14 softmocha14
  • 01-11-2021
One avocado is 0.88 cents, I’m pretty sure
Answer Link

Otras preguntas

having troubles with inequalities.. 3.8x + 14.5 < 32
which trinomial is equivalent to (3x-1)(x+4)
Explain what is the same about two fractions that are like fractions
what is the sum of 7/10 and 6/100
having troubles with inequalities.. 3.8x + 14.5 < 32
which trinomial is equivalent to (3x-1)(x+4)
what is the sum of 7/10 and 6/100
Explain what is the same about two fractions that are like fractions
what is the sum of 7/10 and 6/100
which trinomial is equivalent to (3x-1)(x+4)