jjiopppotdd2845 jjiopppotdd2845
  • 02-11-2021
  • Mathematics
contestada

Clyde bought a steak that weighs 1.4 pounds. The price is $4.50 per pound. How much does the steak cost?I'm taking a quiz so please give me the answer

Respuesta :

maleeshaw
maleeshaw maleeshaw
  • 02-11-2021
Equation- 1.4 times 4.50
Answer is $6.03
Answer Link

Otras preguntas

Is 181 prime or composite? Justify your answer. A. 181 is prime because it has a factor of 9. B. 181 is prime because its only factors are 1 and itself. C. 181
Consider the following inequality: āˆ’2(2zāˆ’3)≄2z+24 Step 1 of 2 : Write the solution using interval notation.
Choose ALL correct answers (1, -3) (4, 1) (6, 3) (2, -2)
Solve each equation. |x+5|=-3
Gaspar writes the algebraic expression 5b +3.79. It represents the total cost, in dollars, of buying 5 bagels and a container of cream cheese. Identify any vari
All are true about the American Revolution EXCEPT Many soldiers died from cold and disease at Valley Forge. The colonists did not receive any foreign aid during
Five times a number decreased by 2 is 4, find the number.
Josh rented a truck for one day there was a base fee fee of $12 and there was additional charge of 8 cents for each mile driven the total cost (c) for driving
Help with is ixl please
Crates of masses 1 kg , 4 kg , and 6 kg are placed in a line on a frictionless table. They remain in contact as they are pushed by a 60 N force applied to the 1