aniyahibbott
aniyahibbott aniyahibbott
  • 02-11-2021
  • Mathematics
contestada

A pack of glue sticks costs $1.75 Mrs. Graydon bought 6 packs of glue sticks for her class.How much money did she spend​

Respuesta :

musiclover10045
musiclover10045 musiclover10045
  • 02-11-2021

Multiply number of packs bought by the price per pack:

6 x $1.75 = $10.50

Answer: $10.50

Answer Link
averi04 averi04
  • 02-11-2021
she spent 10.50 on glue sticks
Answer Link

Otras preguntas

On which point did both Sigmund Freud and George Herbert Mead agree? A. Society is unnecessarily cruel to children. B. The balancing between our needs and
All of the following are found in the nucleus of the atom except the
two things to keep in mind when you're deciding whether to use formal or informal English are
99 POINTS!!! Question 1: Look at the sentence that follows. When translated to Spanish, would it use the subjunctive? It's doubtful that it will rain. -No. -Ye
Simplify the expression. 3y3 – 2y[4y – y(y – 3)] – [2y(y + 1) – 3y(y2 –1)]
Why did the United States want to stop the spread of communism after world war two?
Why is it important for nitrogen to be recycled in an ecosystem?
This meeting in Switzerland ended the post-World War II conflict between France and Vietnamese independence fighters.
just answer no need to explain lol
You and a fellow lifeguard are giving ventilations using a bvm. you position the mask over the victims nose and mouth. what should the other lifeguard do next