trevinos51908
trevinos51908 trevinos51908
  • 03-11-2021
  • Mathematics
contestada

a package of twelve eggs cost $5 at this price, how much does each individual egg cost?



please helpppp

Respuesta :

RevyBreeze
RevyBreeze RevyBreeze
  • 03-11-2021

Answer:

About 0.42

Step-by-step explanation:

To find the answer You first have to divided because you have to find how much does one egg cost.

$5 divided by 12 = 0.41666666666 Round to 0.42

Therefore one individual egg cost  about 0.42

Answer Link

Otras preguntas

What was photo 51 with Rosalind Franklin?
Jekyll and hydedoes Hyde die? if he does how
What are the Benefits of secondary source
It is very important to promote self esteem in young children
For what values of the variable x is the expression square root of 7x+14+ square root of 7-x a real number?
how do you imagine life would be without the invention of the typewriter? Would computers have been invented?
Write A fraction less than 1, which has a denominator of 6 and is greater than 3/4 plz answer ASAP!!!!!!!
Please help! 30 points! :) Also! Question number two! Analyze the connection MLK makes between the Emancipation Proclamation and the current situation African A
Y=(x+3)(x-4)(x+1)^2 sulutions? Multiplicity?
What are synonyms for the word “random”?