forsaken8555 forsaken8555
  • 03-11-2021
  • Mathematics
contestada

At the store, a bag of `4` avocados costs `\$2`. How much does each avocado cost?

Respuesta :

580496 580496
  • 03-11-2021

Answer:   .50 cents each

Step-by-step explanation:

if 4 are 2 dollars then 2 would be one and half of one is 50 cents so each would be 50 cents

Answer Link
jullienne
jullienne jullienne
  • 03-11-2021
The answer is 5¢, since you would have to divide 2 by 4.
Answer Link

Otras preguntas

Help with 43 show work for this please!!
What is the root word for unbelievable
Mr. Thompson is on a diet. He currently weighs 260 pounds. He loses 4 pounds per months. Write a linear model that represents Mr. Thompsons weight after m month
____________ are used to calculate the distance a continent has moved in a year. a. Space satellites c. Laser beams b. Mirrors d. all of the above
The quote below comes from a book written by President John F. Kennedy: [This] policy should be generous; it should be fair; it should be flexible. With such a
What is the method for removing a domain controller in windows server 2012 r2?
Alan is putting weed killer on a field to get ready for planting. The directions on the Can says to use .75quarts for each acre of land. How much weed killer wi
Which of the following statements is not a description of Mars? Has a reddish color Has a thin atmosphere One of the rocky planets Has no moons
Nuclear power plants require a lot of water to operate. true or false
Examine the system of equations. 6x + y = −30, 36x + 6y = 24 Which statement is true about the system of equations? A) After solving this sy