We9ssierazygi We9ssierazygi
  • 04-01-2017
  • Mathematics
contestada

A florist sells 3 dozen bunches of flowers for $78. whites the cost per flower?

Respuesta :

thimegan thimegan
  • 04-01-2017
3x12= 36 flowers for $78

78/36 = $2.16 per flower
Answer Link

Otras preguntas

Nielson Motors has a share price of $50.00. Its dividend was $2.50, and you expect Nielson Motors to raise its dividend by approximately 6% per year in perpetui
answer all pleaseee
In a vegetarian diet, 46 individuals include fruits in their meals and 22 individuals eat without including any fruits. Express the following in ratios: Fruit c
Pinunong militar ng mga sumerian
2.1.1 723+586Rounding off the numbers to the nearest 100​
५०-1 उपभोक्ता वाद की आधार की संस्कृति पर पौरख मिटार के पठ को सुविधाचे लेने के कारण क्या सकते है।​
1.4 Determine the area of the base of the tin in square meters You may us the formula: A = πr² Hint: radius = half of diameter π = 3,142 (3) 1.5 Determine the a
A curva (ou fronteira) de possibilidades de produção (CPP) expressa a capacidade máxima de produção da sociedade, supondo pleno emprego dos recursos ou fatores
You borrow $12 from a friend and pay back $8. To help you understand your finances, evaluate the following expression: -12+8
Hi, could anyone help me asap please? Thank you