brooklynperry45
brooklynperry45 brooklynperry45
  • 01-12-2021
  • Mathematics
contestada

Mrs. Baynes is shopping for rulers for her classroom. She wants to spend $19.75 on rulers and they cost $0.79 each. How many rulers, (r), can she buy?

Respuesta :

wy9cxmaun7 wy9cxmaun7
  • 01-12-2021

Answer: 25 rulers

Step-by-step explanation:

19.75/.79=25

Answer Link
leonardogalarza2004
leonardogalarza2004 leonardogalarza2004
  • 01-12-2021

Answer:

25

Step-by-step explanation:

Divide the total money, by the cost of each product:

$19.75/$0.79=25

Answer Link

Otras preguntas

what is the answer to 5(p+6)=8p
During which Chinese dynasty were the terra-cotta warriors created to protect Emperor Shi Huangdi in the afterlife? Han Qin Shang They were created during the H
What trait typical of the romantic era is featured in Washington Irving’s short story "The Devil and Tom Walker"? the emphasis on individual choice the emphasis
how does the increase in the estrogen level correspond to the thickness of the uterine lining
What did government in the Italian peninsula look like in 1855
what is 1 and 1/6 minus 7/12 ?
Political campaigns use technology such as the internet, blogs, television, radio and cell phones to distribute their message. True or false
A map distance of 5 inches represents 200 miles of actual distance. Suppose the distance between two cities on the map is 7 inches. What is the actual distance
if the answer to the square root is 5, then what is the number that gets you 5
18n squared + 57n -10