gracelynmahoney285
gracelynmahoney285 gracelynmahoney285
  • 03-12-2021
  • Mathematics
contestada

if eggplants are $1.99 per pound and Terry wants to by 3 Eggplants. The 3 eggplants weigh a total of 3 3/4 pounds. About how much will the eggplants cost?

Respuesta :

Lovelee22
Lovelee22 Lovelee22
  • 03-12-2021

Answer:

$22.39

Step-by-step explanation:

3 3/4 = 15/5

15/4 · 3 = 45/4

45/4 · 1.99 = 22.3875

Answer Link

Otras preguntas

What are the advantages and disadvantages of globalization
Hey guys, I need 5 sentences!¿Prefieres viajar en coche, en tren, en barco o en avión? ¿Por qué?
What are the advantages and disadvantages of globalization
Hey guys, I need 5 sentences!¿Prefieres viajar en coche, en tren, en barco o en avión? ¿Por qué?
how do you balance __H2SO4 + __B(OH)3 --> __B2(SO4)3 + __H2O
Hey guys, I need 5 sentences!¿Prefieres viajar en coche, en tren, en barco o en avión? ¿Por qué?
how do you balance __H2SO4 + __B(OH)3 --> __B2(SO4)3 + __H2O
Hey guys, I need 5 sentences!¿Prefieres viajar en coche, en tren, en barco o en avión? ¿Por qué?
What are the advantages and disadvantages of globalization
Hey guys, I need 5 sentences!¿Prefieres viajar en coche, en tren, en barco o en avión? ¿Por qué?