lehaley5160 lehaley5160
  • 04-01-2022
  • Mathematics
contestada

The price of gravel is $24 for every 3/8 ton. Katie wants to know the price of 2 tons of gravel

Respuesta :

s1m1
s1m1 s1m1
  • 04-01-2022

Answer:

$ 128 for 2 tons

Step-by-step explanation:

3/8 ton is $24

   2 ton is $?

→to keep the proportion the same we write

?$ / 2 ton = $24/ (3/8)

→rewrite 24/ (3/8) as (24/1) *(8/3) because if we divide by a fraction is the same as multiplying by it's inverse

? / 2  = 24*8/ 3

→solve to find the unknown amount of money

? = 24*8*2 /3

? = 128

Answer Link

Otras preguntas

Carl spent 12.5% of the money in his pocket on dinner. His dinner cost $15.25. How much did he have in his pocket?
If A = (8, 2) B = (11, 13) and C = (2, 6), classify the the following triangle as either right or isosceles
How does hunger impact my school or community
1/3y+1=1/2t-3 what is y?
which of the following is an example of a convergent plate boundary? a. magma from the asthenosphere moves into the litohsphere b. a volcano erupts on a small i
how do you think ratios are used in paint mixtures
What is another word for national
Which tense allows for the sequencing of two or more noncontinuous events that occur in the same time period?
Which of the following are you most likely to need when recovering an escaped cat? A. A head snare B. A cat bag C. Pepper spray D. Restraint gloves
during the 2008 - 2009 season there were 801372 people who attended the home hockey games in Philadelphia there were 609907 people who attended the home hockey