iDetectYT982 iDetectYT982
  • 01-02-2022
  • Mathematics
contestada

Selena buys 4 peaches that weigh 1 pound in all. Each peach weighs the same amount. Peaches are on sale for $2.24 per pound.

Respuesta :

rbartlow2806 rbartlow2806
  • 01-02-2022

Answer:

4 ounces   IF...

Step-by-step explanation:

(16 ounces to a pound)

are they asking how much each peach weighs? (16/4=4)

Answer Link

Otras preguntas

Which statement best summarizes this excerpt from Leo Tolstoy’s The Death of Ivan Ilyich? And in imagination he began to recall the best moments of his pleasant
Jak buys 4/3 pounds of plums Martin by 6/3 pounds of apples who buy more fruit
What lever has resistance between the axis (fulcrum) and the force (effort)?
When glaciers melt, they leave ridges of rock, gravel, sand, and clay called _______. a. moraines b. cirques c. drumlins d. eskers
How is area determined for a square or rectangle?
Which was a strength Andrew Johnson brought to the presidency? A. readiness to compromise B. commitment to black civil rights C. willingn
What is a straight line, is part of a line and has 2 end points
The main idea that Madison addresses is why the US government
Why businesses use team dynamic theories to understand team performance?
a carbonated drink is absorbed how compared to alcohol