whossgracee whossgracee
  • 02-02-2022
  • Mathematics
contestada

One bag of 30 diapers costs $4.25. A box of 125 diapers costs $24.99.
which is the better buy? How much does each diaper cost?

Respuesta :

eviez33572 eviez33572
  • 02-02-2022
The better deal will be the one that costs the least per diaper. With this in mind, start by calculating the individual diaper cost for both deals.

—30 diapers for $4.25
$4.25/30
≈$0.14 per diaper

—125 diapers for $24.99
$24.99/125
≈$0.20 per diaper

Therefore, the deal with 30 diapers is the better buy.
Answer Link

Otras preguntas

What mood is created through the protagonist’s inner monologue? The narrator’s conflicting thoughts give this passage a meditative mood. The narrator’s inner th
rue or false: It is common to denote random variables by upper-case letters and particular values of the random variables by the corresponding lower-case letter
PLEASE HELP! (100 POINTS) A child builds two wooden train sets. The path of one of the trains can be represented by the function y = 2sin2x, where y represents
please help me!!!!!!!!!
what is the square root of -27
essay on what service above slef mean to you​
so its about grams and kilograms
If one’s perception of self is close to what is personally experienced, it is called __________. A. Incongruence B. Anxiety C. Congruence D. Humanism.
Briefly explain how specific protein molecules change over many years resulting in evolution. IN YOUR OWN WORDS, please don't copy and paste.
What do you say to the priest after receiving ashes?.