jahthemathmaster jahthemathmaster
  • 04-02-2022
  • Mathematics
contestada

Alex buys 5 pounds of
fruit for $35. How much
does one pound of fruit
cost?

Respuesta :

therealbooette
therealbooette therealbooette
  • 04-02-2022
$7 per pound



$35 divided by 5 = $7


Answer Link

Otras preguntas

Describe three ways in which Russia differed from Western European countries in the 1600s and explain the reasons for those differences.
Those who trace the origins of social bonding to its survival value are most likely to agree that the need to belong is:
Given that (-1,-3) is on the graph of f(x), find the corresponding point for the function -3f(x).
A project with an initial investment of $461,300 will generate equal annual cash flows over its 10-year life. The project has a required return of 8.1 percent.
Your cousin has been selected to be a member of the Student Council in her school. Write a letter to your cousin, congratulating him/her and giving him/her advi
find the rate of change of volume of a cone if dr/dt is 3 in./min. and h=4r when r = 8 inches
Se conoce que 6 jarras cuestan lo mismo que 5 cubiertos y que 3 cubiertos cuestan S/. 7.20, ¿Cuánto costarán 7 jarras? (2 PUNTOS)
In eight years, when he is discharged from the Air Force, Steve wants to buy a $30,000 power boat. Click here to view Exhibit 12B-1 and Exhibit 12B-2, to determ
~~~NEED HELP ASAP~~~Please solve each section and show all work for each section.
Rearrange 2x = y/w to make w the subject​